Go Utes!
Go Utes!
Jan. 10, 1998

Utah Women's Top Times

200 MR
1. Kutz, Lauber, Blundell, Jacobson	1:46.72	(Speedo) 
2. Utah A	1:50.22	(Rice 11/15)
3. Utah B	2:01.35	(Rice 11/15)
400 MR
1. Kutz, Lauber, Lundmark, Graham	3:54.56	(Speedo) 
2. Kutz, Lauber, Blundell, Monroe	3:59.56	(BYU 11/7) 
3. Kutz, Lauber, Lundmark, Monroe	4:01.04	(TCU 11/14) 
4. Kutz, Lauber, Blundell, Monroe	4:01.25	(Wash. 1/9) 
5. Leeth, Laney, Blundell, Jacobson	4:06.69	(TCU 11/14) 
50 Free
1. Molly Lauber	24.48	(Speedo)
2. Molly Lauber	24.57	(Speedo)
3. Molly Lauber	24.97	(TCU 11/14)
4. Molly Lauber	24.98	(BYU 11/7)
5. Emily Monroe	25.15	(Speedo)
100 Free
1. Emily Monroe	53.85	(Speedo)
2. Emily Monroe	54.27	(Speedo)
3. Emily Monroe	54.33	(Wash. 1/9)
4. Alisa Graham	54.71	(Speedo)
5. Alisa Graham	54.91	(TCU 11/14)
200 Free
1. Alisa Graham	1:57.40	(TCU 11/14)
2. Alisa Graham	1:57.47	(Rice 11/15)
3. Lisa Ripken	1:57.70	(Speedo)
4. Alisa Graham	1:58.03	(Speedo)
5. Emily Monroe	1:58.60	(Speedo)
500 Free
1. Lisa Ripken	5:06.98	(TCU 11/14)
2. Lisa Ripken	5:09.33	(Speedo)
3. Lisa Ripken	5:10.77	(Rice 11/15)
4. Lisa Ripken	5:16.88	(BYU 11/7)
5. Lisa Ripken	5:17.99	(Wash. 1/9)
1000 Free
1. Lisa Ripken	10:26.95	(TCU 11/14)
2. Lisa Ripken	10:29.82	(BYU 11/7)
3. Lisa Ripken	10:31.44	(Wash. 1/9)
4. Lisa Ripken	10:34.92	(Rice 11/15)
5. Lisa Ripken	10:37.45	(Speedo)
1650 Free
1. Lisa Ripken	17.34.91	(Speedo)
2. Lisa Ripken	18.16.65	(Speedo)
200 IM
1. Annika Lundmark	2:13.46	(Speedo)
2. Lauren Leeth	2:14.08	(TCU 11/14)
3. Lauren Leeth	2:14.35	(BYU 11/7)
4. Lauren Leeth	2:14.39	(Speedo)
5. Kathleen Clark	2:15.38	(Speedo)
400 IM
1. Kathleen Clark	4:47.51	(Speedo)
2. Jamie Anderson	4:50.47	(Speedo)
1-M Diving
1. Kristy Mayo	252.82	(BYU 11/7)
2. Jill Lish	249.60	(TCU 11/14)
3. Jill Lish	241.42	(BYU 11/7)	
4. Kristy Mayo	233.32	(TCU 11/14)
5. Heidi Preysz	216.45	(TCU 11/14)
3-M Diving	
1. Kristy Mayo	258.90	(BYU 11/7)
2. Kristy Mayo	248.7	(TCU 11/14)
3. Kristy Mayo	248.55	(Rice 11/15)
4. Jill Lish	234.90	(TCU 11/14)
5. Jill Lish 	218.92	(Rice 11/15)
100 Fly
1. Erin Blundell	59.13	(Speedo)
2. Erin Blundell	59.50	(Speedo)
3. Annika Lundmark	59.74	(Speedo)
4. Annika Lundmark	59.84	(Speedo)
4. Erin Blundell	1:00.29	(Rice 11/15)
200 Fly	
1. Erin Blundell	2:12.00	(Wash. 1/9)
2. Annika Lundmark	2:13.07	(TCU 11/14)
3. Erin Blundell	2:13.26	(TCU 11/14)
4. Erin Blundell	2:14.46	(BYU 11/7)
5. Annika Lundmark	2:13.51	(BYU 11/7)
100 Back
1. Heike Kutz	58.49	(Speedo)
2. Heike Kutz	58.86	(Speedo)
3. Heike Kutz	59.35	(Speedo)
4. Annika Lundmark	1:01.04	(Speedo)
5. Heike Kutz	1:02.52	(Rice 11/15)
200 Back
1. Heike Kutz	2:10.14	(Speedo)
2. Lauren Leeth	2:11.06	(Speedo)
2. Heike Kutz	2:11.27	(Speedo)
1. Lauren Leeth	2:12.09	(BYU 11/7)
2. Lauren Leeth	2:12.32	(TCU 11/14)
3. Heike Kutz	2:14.99	(BYU 11/7)
4. Heike Kutz	2:15.88	(TCU 11/14)
5. Kathleen Clark	2:16.28	(BYU 11/7)
100 Breast
1. Molly Lauber	1:03.34	(Speedo)
3. Molly Lauber	1:03.66	(Speedo)
3. Molly Lauber	1:05.89	(Rice 11/15)
4. Liz Laney	1:10.54	(Speedo)
5. Liz Laney	1:10.73	(Rice 11/15)
200 Breast
1. Molly Lauber	2:22.44	(Speedo)
2. Molly Lauber	2:23.46	(Speedo)
3. Molly Lauber	2:24.28	(TCU 11/14)
4. Molly Lauber	2:29.00	(BYU 11/7)
5. Liz Laney	2:29.52	(BYU 11/7)
200 FR
1. Jacobson, Kutz, Monroe, Blundell		1:39.63	(Speedo) 
1. Utah B		1:46.11	(Rice 11/15)
400 FR
1. Lauber, Blundell, Packer, Monroe		3:36.80	(Speedo) 
2. Graham, Lundmark, Jacobson, Monroe	3:37.81	(TCU 11/14) 
3. Graham, Packer, Jacobson, Monroe	3:38.64	(BYU 11/7) 
4. Graham, Packer, Jacobson, Monroe	3:39.82	(Wash. 1/9) 
5. Shepherd, Anderson, Packer, Taylor		3:43.79	(TCU 11/14) 
800 FR
1. Graham, Monroe, Ripken, Blundell		7:59.70	(Speedo) 

Utah Men's Top Times List
200 MR
1. Greene, Olstad, Chamberlain, Hooiveld	1:34.89	(Speedo) 
1. Utah A		1:36.74	(Rice 11/15)
2. Utah B		1:39.20	(Rice 11/15)
3. Utah C		1:41.83	(Rice 11/15)
400 MR
1. Greene, Olstad, Chamberlain, Nystrom	3:24.12	(Speedo) 
2. Greene, Olstad, Chamberlain, Nystrom	3:28.77	(Wash. 1/9) 
3. Utah A		3:30.42	(NAU 11/21)
4. Greene, Conway, Leeman, Johnson	3:34.24	(BYU 11/7) 
5. Hall, Conway, Leeman, Florence		3:36.43	(TCU 11/14) 
50 Free.
1. James Hooiveld	21.17	(Speedo)
2. Johan Nystrom	21.38	(Speedo)
3. James Hooiveld	21.42	(Speedo)
4. Johan Nystrom	21.45	(Speedo)
5. Johan Nytsrom	21.46	(Speedo)
100 Free
1. Johan Nystrom	45.54	(Speedo)
2. James Hooiveld	45.58	(Speedo)
3. James Hooiveld	45.73	(Wash. 1/9)
4. James Hooiveld	46.10	(Speedo)
5. Johan Nystrom	46.24	(Speedo)
200 Free
1. Johan Nystrom	1:40.19	(Speedo)
2. Johan Nystrom	1:40.94	(Speedo)
3. Jonah Nystrom	1:41.45	(Wash. 1/9)
4. Brian Lohrke	1:42.84	(Speedo)
5. Brian Lohrke	1:43.19	(Speedo)
500 Free
1. Brandon Heidelberger	4:39.58	(Speedo) 
2. Brandon Heidelberger	4:40.56	(Speedo) 
3. Robert Renna	4:43.62	(Speedo)
4. Robert Renna	4:44.46	(Speedo)
5. Dan Schultz	4:44.90	(Speedo)
1000 Free
1. Robert Renna	9:45.73	(NAU 11/21)
2. Robert Renna	9:47.35	(BYU 11/7)
3. Robert Renna	9:48.49	(Speedo)
4. Robert Renna	9:48.16	(Wash. 1/9)
5. Robert Renna	9:49.77	(TCU 11/14)
1650 Free
1. Robert Renna	16:09.95	(Speedo)
2. Brandon Heidelberger	16:29.48	(Speedo) 
3. Dan Schultz	16:32.87	(Speedo)
4. Cory Heidelberger	17:32.27	(Speedo)
200 IM
1. Matt Chamberlain	1:53.59	(Speedo)
2. Matt Chamberlain	1:54.57	(Speedo)
3. Jon Wright	1:56.01	(Speedo)
4. Matt Chamberlain	1:56.04	(Wash. 1/9)
5. Mike Greene	1:56.30	(Speedo)
400 IM
1. Jon Wright	4:04.32	(Speedo)
2. Jon Wright	4:04.97	(Speedo)
3. Pieter DeHart	4:19.90	(Speedo)
4. Robert Renna	4:21.25	(Speedo)
1-M Diving
1. Dustin Jones	277.6	(TCU 11/14)
2. Dustin Jones	276.37	(BYU 11/7)
3. Skip Reid	244.87	(TCU 11/14)
4. Skip Reid	228.37	(BYU 11/7)
5. Skip Reid	223.65	(Rice 11/15)
3-M Diving
1. Dustin Jones	266.55	(TCU 11/14)
2. Dustin Jones	263.02	(BYU 11/7)
3. Skip Reid	247.80	(TCU 11/14)
4. Skip Reid	227.55	(BYU 11/7)
100 Fly
1. Mike Greene	50.01	(Speedo)
2. Matt Chamberlain	50.17	(Speedo)
3. Matt Chamberlain	50.19	(Speedo)
4. Mike Green	50.92	(Speedo)
5. Eric Robinson	51.79	(Speedo)
200 Fly
1. Matt Chamberlain	1:51.62	(Speedo)
2. Jon Wright	1:51.97	(Speedo)
3. Matt Chamberlain	1:52.67	(Speedo)
4. Jon Wright	1:52.70	(Speedo)
5. Jon Wright	1:54.12	(TCU 11/14)
100 Back
1. Mike Greene	50.99	(Speedo)
2. Mike Greene	51.58	(Speedo)
3. Rich Hall	52.09	(Speedo)
4. Mike Greene	52.47	(Speedo)
5. Rich Hall	53.32	(Speedo)
200 Back
1. Mike Greene	1:52.06	(Speedo)
2. Rich Hall	1:52.67	(Speedo)
3. Mike Greene	1:53.15	(Speedo)
4. Rich Hall	1:53.21	(Speedo)
5. Rich Hall	1:54.54	(TCU 11/14)
100 Breast
1. Ryan Conway	59.34	(Speedo)
2. Bjoern Olstad	59.66	(Speedo)
3. Ryan Conway	59.72	(Speedo)
4. Bjoern Olstad	59.96	(Speedo)
5. Darren Shino	1:00.29	(Speedo)
200 Breast
1. Bjoern Olstad	2:08.57	(NAU 11/21)
2. Bjoern Olstad	2:08.66	(BYU 11/7)
3. Bjoern Olstad	2:09.48	(Wash. 1/9)
4. Bjoern Olstad	2:09.80	(Speedo)
5. Bjoern Olstad	2:09.84	(Speedo)
200 FR
1. Hooiveld, Johnson, Robinson, Nystrom	1:24.55	(Speedo) 
2. Utah A		1:26.97	(Rice 11/15)
3. Utah C		1:30.34	(Rice 11/15)
400 FR
1. Hooiveld, Johnson, Chamberlain, Nystrom	3:04.15	(Speedo) 
2. Hooiveld, Chamberlain, Robinson, Nystrom	3:07.25	(BYU 11/7) 
3. Hooiveld, Wright, Leeman, Nystrom		3:08.26	(TCU 11/14) 
4. Hooiveld, Wright, Robinson, Johnson	3:11.59	(Wash. 1/9) 
5. Florence, Hall, Greene, Williams		3:17.04	(Wash. 1/9) 
800 FR
1. Lohrke, Heidelberger, Wright, Nystrom	6:55.91	(Speedo) 
2. Utah A		7:00.90	(NAU 11/21)
3. Utah C		7:14.05	(NAU 11/21)
4. Utah B		7:19.81	(NAU 11/21)
Utah.edu Pac-12 Utah Utah Sports Properties