Go Utes!
Go Utes!
Jan. 12, 1998

Utah Women's Top Times

200 MR
1. Kutz, Lauber, Blundell, Jacobson 1:46.72 (Speedo) 
2. Utah A   1:50.22 (Rice 11/15)
3. Utah B   2:01.35 (Rice 11/15)
400 MR
1. Kutz, Lauber, Lundmark, Graham   3:54.56 (Speedo) 
2. Kutz, Lauber, Blundell, Monroe   3:59.56 (BYU 11/7) 
3. Kutz, Lauber, Lundmark, Monroe   4:01.04 (TCU 11/14) 
4. Kutz, Lauber, Blundell, Monroe   4:01.25 (Wash. 1/9) 
5. Leeth, Laney, Blundell, Jacobson 4:06.69 (TCU 11/14) 
50 Free
1. Molly Lauber 24.48   (Speedo)
2. Molly Lauber 24.57   (Speedo)
3. Molly Lauber 24.97   (TCU 11/14)
4. Molly Lauber 24.98   (BYU 11/7)
5. Emily Monroe 25.15   (Speedo)
100 Free
1. Emily Monroe 53.85   (Speedo)
2. Emily Monroe 54.27   (Speedo)
3. Emily Monroe 54.33   (Wash. 1/9)
4. Alisa Graham 54.71   (Speedo)
5. Alisa Graham 54.91   (TCU 11/14)
200 Free
1. Alisa Graham 1:57.40 (TCU 11/14)
2. Alisa Graham 1:57.47 (Rice 11/15)
3. Lisa Ripken  1:57.70 (Speedo)
4. Alisa Graham 1:58.03 (Speedo)
5. Emily Monroe 1:58.60 (Speedo)
500 Free
1. Lisa Ripken  5:06.98 (TCU 11/14)
2. Lisa Ripken  5:09.33 (Speedo)
3. Lisa Ripken  5:10.77 (Rice 11/15)
4. Lisa Ripken  5:16.88 (BYU 11/7)
5. Lisa Ripken  5:17.99 (Wash. 1/9)
1000 Free
1. Lisa Ripken  10:26.95    (TCU 11/14)
2. Lisa Ripken  10:29.82    (BYU 11/7)
3. Lisa Ripken  10:31.44    (Wash. 1/9)
4. Lisa Ripken  10:34.92    (Rice 11/15)
5. Lisa Ripken  10:37.45    (Speedo)
1650 Free
1. Lisa Ripken  17.34.91    (Speedo)
2. Lisa Ripken  18.16.65    (Speedo)
200 IM
1. Annika Lundmark  2:13.46 (Speedo)
2. Lauren Leeth     2:14.08 (TCU 11/14)
3. Lauren Leeth     2:14.35 (BYU 11/7)
4. Lauren Leeth     2:14.39 (Speedo)
5. Kathleen Clark   2:15.38 (Speedo)
400 IM
1. Kathleen Clark   4:47.51 (Speedo)
2. Jamie Anderson   4:50.47 (Speedo)
1-M Diving
1. Kristy Mayo  252.82  (BYU 11/7)
2. Jill Lish    249.60  (TCU 11/14)
3. Jill Lish    241.42  (BYU 11/7)  
4. Kristy Mayo  233.32  (TCU 11/14)
5. Heidi Preysz 216.45  (TCU 11/14)
3-M Diving  
1. Kristy Mayo  258.90  (BYU 11/7)
2. Kristy Mayo  248.7   (TCU 11/14)
3. Kristy Mayo  248.55  (Rice 11/15)
4. Jill Lish    234.90  (TCU 11/14)
5. Jill Lish    218.92  (Rice 11/15)
100 Fly
1. Erin Blundell    59.13   (Speedo)
2. Erin Blundell    59.50   (Speedo)
3. Annika Lundmark  59.74   (Speedo)
4. Annika Lundmark  59.84   (Speedo)
4. Erin Blundell    1:00.29 (Rice 11/15)
200 Fly 
1. Erin Blundell    2:12.00 (Wash. 1/9)
2. Annika Lundmark  2:13.07 (TCU 11/14)
3. Erin Blundell    2:13.26 (TCU 11/14)
4. Erin Blundell    2:14.46 (BYU 11/7)
5. Annika Lundmark  2:13.51 (BYU 11/7)
100 Back
1. Heike Kutz         58.49 (Speedo)
2. Heike Kutz         58.86 (Speedo)
3. Heike Kutz         59.35 (Speedo)
4. Annika Lundmark  1:01.04 (Speedo)
5. Heike Kutz       1:02.52 (Rice 11/15)
200 Back
1. Heike Kutz       2:10.14 (Speedo)
2. Lauren Leeth     2:11.06 (Speedo)
2. Heike Kutz       2:11.27 (Speedo)
1. Lauren Leeth     2:12.09 (BYU 11/7)
2. Lauren Leeth     2:12.32 (TCU 11/14)
3. Heike Kutz       2:14.99 (BYU 11/7)
4. Heike Kutz       2:15.88 (TCU 11/14)
5. Kathleen Clark   2:16.28 (BYU 11/7)
100 Breast
1. Molly Lauber 1:03.34 (Speedo)
3. Molly Lauber 1:03.66 (Speedo)
3. Molly Lauber 1:05.89 (Rice 11/15)
4. Liz Laney    1:10.54 (Speedo)
5. Liz Laney    1:10.73 (Rice 11/15)
200 Breast
1. Molly Lauber 2:22.44 (Speedo)
2. Molly Lauber 2:23.46 (Speedo)
3. Molly Lauber 2:24.28 (TCU 11/14)
4. Molly Lauber 2:29.00 (BYU 11/7)
5. Liz Laney    2:29.52 (BYU 11/7)
200 FR
1. Jacobson, Kutz, Monroe, Blundell     1:39.63 (Speedo) 
1. Utah B       1:46.11 (Rice 11/15)
400 FR
1. Lauber, Blundell, Packer, Monroe     3:36.80 (Speedo) 
2. Graham, Lundmark, Jacobson, Monroe   3:37.81 (TCU 11/14) 
3. Graham, Packer, Jacobson, Monroe     3:38.64 (BYU 11/7) 
4. Graham, Packer, Jacobson, Monroe     3:39.82 (Wash. 1/9) 
5. Shepherd, Anderson, Packer, Taylor   3:43.79 (TCU 11/14) 
800 FR
1. Graham, Monroe, Ripken, Blundell     7:59.70 (Speedo) 

Utah Men's Top Times List
200 MR
1. Greene, Olstad, Chamberlain, Hooiveld    1:34.89 (Speedo) 
1. Utah A       1:36.74 (Rice 11/15)
2. Utah B       1:39.20 (Rice 11/15)
3. Utah C       1:41.83 (Rice 11/15)
400 MR
1. Greene, Olstad, Chamberlain, Nystrom 3:24.12 (Speedo) 
2. Greene, Olstad, Chamberlain, Nystrom 3:28.77 (Wash. 1/9) 
3. Utah A                               3:30.42 (NAU 11/21)
4. Greene, Conway, Leeman, Johnson      3:34.24 (BYU 11/7) 
5. Hall, Conway, Leeman, Florence       3:36.43 (TCU 11/14) 
50 Free.
1. James Hooiveld   21.17   (Speedo)
2. Johan Nystrom    21.38   (Speedo)
3. James Hooiveld   21.42   (Speedo)
4. Johan Nystrom    21.45   (Speedo)
5. Johan Nytsrom    21.46   (Speedo)
100 Free
1. Johan Nystrom    45.54   (Speedo)
2. James Hooiveld   45.58   (Speedo)
3. James Hooiveld   45.73   (Wash. 1/9)
4. James Hooiveld   46.10   (Speedo)
5. Johan Nystrom    46.24   (Speedo)
200 Free
1. Johan Nystrom    1:40.19 (Speedo)
2. Johan Nystrom    1:40.94 (Speedo)
3. Jonah Nystrom    1:41.45 (Wash. 1/9)
4. Brian Lohrke     1:42.84 (Speedo)
5. Brian Lohrke     1:43.19 (Speedo)
500 Free
1. Brandon Heidelberger 4:39.58 (Speedo) 
2. Brandon Heidelberger 4:40.56 (Speedo) 
3. Robert Renna         4:43.62 (Speedo)
4. Robert Renna         4:44.46 (Speedo)
5. Dan Schultz          4:44.90 (Speedo)
1000 Free
1. Robert Renna 9:45.73 (NAU 11/21)
2. Robert Renna 9:47.35 (BYU 11/7)
3. Robert Renna 9:48.49 (Speedo)
4. Robert Renna 9:48.16 (Wash. 1/9)
5. Robert Renna 9:49.77 (TCU 11/14)
1650 Free
1. Robert Renna         16:09.95    (Speedo)
2. Brandon Heidelberger 16:29.48    (Speedo) 
3. Dan Schultz          16:32.87    (Speedo)
4. Cory Heidelberger    17:32.27    (Speedo)
200 IM
1. Matt Chamberlain 1:53.59 (Speedo)
2. Matt Chamberlain 1:54.57 (Speedo)
3. Jon Wright       1:56.01 (Speedo)
4. Matt Chamberlain 1:56.04 (Wash. 1/9)
5. Mike Greene      1:56.30 (Speedo)
400 IM
1. Jon Wright       4:04.32 (Speedo)
2. Jon Wright       4:04.97 (Speedo)
3. Pieter DeHart    4:19.90 (Speedo)
4. Robert Renna     4:21.25 (Speedo)
1-M Diving
1. Dustin Jones 277.6   (TCU 11/14)
2. Dustin Jones 276.37  (BYU 11/7)
3. Skip Reid    244.87  (TCU 11/14)
4. Skip Reid    228.37  (BYU 11/7)
5. Skip Reid    223.65  (Rice 11/15)
3-M Diving
1. Dustin Jones 266.55  (TCU 11/14)
2. Dustin Jones 263.02  (BYU 11/7)
3. Skip Reid    247.80  (TCU 11/14)
4. Skip Reid    227.55  (BYU 11/7)
100 Fly
1. Mike Greene      50.01   (Speedo)
2. Matt Chamberlain 50.17   (Speedo)
3. Matt Chamberlain 50.19   (Speedo)
4. Mike Green       50.92   (Speedo)
5. Eric Robinson    51.79   (Speedo)
200 Fly
1. Matt Chamberlain 1:51.62 (Speedo)
2. Jon Wright       1:51.97 (Speedo)
3. Matt Chamberlain 1:52.67 (Speedo)
4. Jon Wright       1:52.70 (Speedo)
5. Jon Wright       1:54.12 (TCU 11/14)
100 Back
1. Mike Greene  50.99   (Speedo)
2. Mike Greene  51.58   (Speedo)
3. Rich Hall    52.09   (Speedo)
4. Mike Greene  52.47   (Speedo)
5. Rich Hall    53.32   (Speedo)
200 Back
1. Mike Greene  1:52.06 (Speedo)
2. Rich Hall    1:52.67 (Speedo)
3. Mike Greene  1:53.15 (Speedo)
4. Rich Hall    1:53.21 (Speedo)
5. Rich Hall    1:54.54 (TCU 11/14)
100 Breast
1. Ryan Conway      59.34   (Speedo)
2. Bjoern Olstad    59.66   (Speedo)
3. Ryan Conway      59.72   (Speedo)
4. Bjoern Olstad    59.96   (Speedo)
5. Darren Shino     1:00.29 (Speedo)
200 Breast
1. Bjoern Olstad    2:08.57 (NAU 11/21)
2. Bjoern Olstad    2:08.66 (BYU 11/7)
3. Bjoern Olstad    2:09.48 (Wash. 1/9)
4. Bjoern Olstad    2:09.80 (Speedo)
5. Bjoern Olstad    2:09.84 (Speedo)
200 FR
1. Hooiveld, Johnson, Robinson, Nystrom 1:24.55 (Speedo) 
2. Utah A       1:26.97 (Rice 11/15)
3. Utah C       1:30.34 (Rice 11/15)
400 FR
1. Hooiveld, Johnson, Chamberlain, Nystrom  3:04.15 (Speedo) 
2. Hooiveld, Chamberlain, Robinson, Nystrom 3:07.25 (BYU 11/7) 
3. Hooiveld, Wright, Leeman, Nystrom        3:08.26 (TCU 11/14) 
4. Hooiveld, Wright, Robinson, Johnson      3:11.59 (Wash. 1/9) 
5. Florence, Hall, Greene, Williams         3:17.04 (Wash. 1/9) 
800 FR
1. Lohrke, Heidelberger, Wright, Nystrom    6:55.91 (Speedo) 
2. Utah A       7:00.90 (NAU 11/21)
3. Utah C       7:14.05 (NAU 11/21)
4. Utah B       7:19.81 (NAU 11/21)
Utah.edu Pac-12 Utah Utah Sports Properties