Go Utes!
Go Utes!

Nov. 15, 1997

Utah vs. Rice Meet Results

Event 1 Female 200 R-Medley
PL      Meet ID      Name       Team    Finals     Points
---------------------------------------------------------
1       3013         RICEW A    RICEW   1:49.92     11     28.37    31.97   25.17   24.41
2       3001         UTE-W A    UTE-WUT 1:50.22     4      29.02    29.45   26.84   24.91
3       3002         UTE-W B    UTE-WUT 2:01.35     2      29.16    35.87   29.32   27.00
-       3003         UTE-W C    UTE-WUT DQ          -      30.11    32.60   28.39   24.74

Event 2 Male 200 R-Medley
PL      Meet ID      Name       Team    Finals     Points
---------------------------------------------------------
1       3007         UTE-MUT A  UTE-MUT 1:36.74     11     24.92    26.91   23.09   21.82
2       3008         UTE-MUT B  UTE-MUT 1:39.20     4      25.50    28.14   23.93   21.63
3       3016         RICEM A    RICEM   1:39.43     2      25.91    27.94   24.30   21.28
4       3009         UTE-MUT C  UTE-MUT 1:41.83     -      26.11    28.69   24.87   22.16

Event 3 Female 1000 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1023       RIPKEN, LISA        SR   UTE-WUT     10:34.92    9 
2       1059       CORNELIUSON, LIZ    SO   RICEW       10:50.02    4 
3       1068       MCDONOUGH, ERIN     SR   RICEW       11:38.43    3 
4       1004       CECIL, JODY         FR   UTE-WUT     11:50.02    2
Event 4 Male 1000 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1046       RENNA, ROBERT       SO   UTE-MUT      9:54.15    9 
2       1049       SCHULTZ, DAN        JR   UTE-MUT     10:01.27    4 
3       1078       HENRY, DAVID        JR   RICEM       10:14.15    3 
4       1073       AHUERO, JASON       SO   RICEM       11:09.36    2
Event 5 Female 200 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1007       GRAHAM, ALISA       SR   UTE-WUT      1:57.47    9     28.17  29.42  29.85   30.03
2       1058       CALDWELL, STACEY    SO   RICEW        1:57.58    4     28.54  30.50  30.28   28.26
3       1070       SANDERS, JADA       FR   RICEW        1:58.05    3
Event 6 Male 200 Free
PL      Meet ID    Name                  Yr   Team       Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1036       HEIDELBERGER, BRANDON JR   UTE-MUT   1:46.15     9     25.12  26.66  27.15   27.22
2       1027       CHAMBERLAIN, MATT     SO   UTE-MUT   1:46.83     4     25.93  27.23  27.09   26.58
3       1041       LEEMAN, PETER         JR   UTE-MUT   1:48.21     3     25.90  27.41  27.68   27.22
4       1082       QUAYLE, PATRICK       FR   RICEM     1:48.33     2     25.43  27.30  28.27   27.33
5       1076       DRVOSTEP, JIM         FR   RICEM     1:51.79     1     26.52  28.18  28.39   28.70
6       1074       BHOWMICK, DEB         JR   RICEM     2:02.39     -     27.94  31.03  32.30   31.12
7       1087       HALE, JEFF            FR   RICEM     2:08.88     -     27.84  32.18  33.80   35.06

Event 7 Female 50 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1057       BIRCH, JULIE        SR   RICEW        25.00      9 
2       1012       LAUBER, MOLLY       JR   UTE-WUT      25.24      4 
3       1009       JACOBSON, AMY       JR   UTE-WUT      25.66      3 
4       1067       MARTY, MEGHAN       JR   RICEW        26.17      2 
5       1064       GERMANO, LINDSAY    FR   RICEW        26.53      .5 
5       1010       KUTZ, HEIKE         SO   UTE-WUT      26.53      .5
Event 8 Male 50 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1038       HOOIVELD, JAMES     SO   UTE-MUT      22.11      9 
2       1086       WONG, ADRIAN        SO   RICEM        22.30      4 
3       1031       FLORENCE, LEO       SO   UTE-MUT      22.45      3 
4       1052       WILLIAMS, CHRIS     SO   UTE-MUT      22.47      2 
5       1048       ROBINSON, ERIC      SR   UTE-MUT      22.75      - 
6       1083       SCHLUNT,  JASON     FR   RICEM        23.19      1 
7       1075       BRIDENSTINE, JIM    SR   RICEM        23.26      - 
-       1054       YORK, MIKE          FR   UTE-MUT X    22.86      - 
-       1055       ZORIMANN, MARK      SO   UTE-MUT X    24.15      - 

Event 9 Female 200 IM
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1060       COVINGTON, CARRIE   SR   RICEW        2:12.88    9      28.99    34.92   38.63   30.34
2       1063       DRAPER, HEATHER     SR   RICEW        2:14.57    4      30.12    33.66   40.44   30.35
3       1013       LEETH, LAUREN       SR   UTE-WUT      2:16.03    3      29.87    35.05   38.85   32.26
4       1065       LUSHAO, JENNIFER    FR   RICEW        2:16.10    2      29.56    34.66   41.20   30.68
5       1066       MAHER, KIM          FR   RICEW        2:17.47    -      29.06    36.23   39.54   32.64
6       1001       ANDERSON, JAMIE     FR   UTE-WUT      2:21.41    1      33.08    35.12   40.34   32.87
7       1016       MARTIN, JULIE       SO   UTE-WUT      2:21.46    -      31.10    38.67   40.14   31.55
8       1011       LANEY, LIZ          SO   UTE-WUT      2:26.34    -      32.67    38.29   40.00   35.38

Event 10 Male 200 IM
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1053       WRIGHT, JON         SO   UTE-MUT      1:58.92    9      25.09    30.41   35.72   27.70
2       1085       STIGANT, DAVE       JR   RICEM        2:00.74    4      26.86    29.79   35.54   28.55
3       1047       ROBERTS, WADE       FR   UTE-MUT      2:02.06    3      26.51    31.08   35.21   29.26
4       1050       SHINO, DARREN       SO   UTE-MUT      2:03.68    2      27.63    32.84   34.37   28.84
5       1030       DEHART, PIETER      SO   UTE-MUT      2:04.07    -      26.23    32.91   36.78   28.15
6       1079       MURCHISON, MICHAEL  FR   RICEM        2:04.21    1      27.09    31.67   37.40   28.05
7       1081       PADUA, FRANCISCO    FR   RICEM        2:06.15    -      26.46    31.06   38.01   30.62
-       1035       HAUGEN, JUSTIN      SO   UTE-MUT X    2:07.06    -      28.31    32.86   36.55   29.34
-       1032       FORSYTH, TROY       FR   UTE-MUT X    2:11.71    -      28.63    36.12   36.70   30.26
Event 11 Female 1 M Diving
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1017       MAYO, KRISTY        SO   UTE-WUT      155.00     9 
2       1022       PREYSZ, HEIDI       FR   UTE-WUT      148.80     4 
3       1014       LISH, JILL          SO   UTE-WUT      112.40     3
Event 12 Male 1 M Diving
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1045       REID, SKIP          SR   UTE-MUT      223.65     9 
2       1040       JONES, DUSTIN       SO   UTE-MUT      214.50     4
Event 13 Female 100 Fly
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1072       TEAGUE, CORY        SR   RICEW        56.58      9      25.99    30.59
2       1065       LUSHAO, JENNIFER    FR   RICEW      1:00.10      4      28.64    31.46
3       1002       BLUNDELL, ERIN      FR   UTE-WUT    1:00.29      3      28.74    31.55
4       1015       LUNDMARK, ANNIKA    JR   UTE-WUT    1:00.90      2      28.82    32.08
5       1064       GERMANO, LINDSAY    FR   RICEW      1:01.95      1      29.12    32.83
6       1007       GRAHAM, ALISA       SR   UTE-WUT    1:03.70      -      30.28    33.42
7       1067       MARTY, MEGHAN       JR   RICEW      1:04.80      -      30.03    34.77
8       1011       LANEY, LIZ          SO   UTE-WUT    1:04.99      -      30.72    34.27
Event 14 Male 100 Fly
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1033       GREENE, MIKE        SO   UTE-MUT      52.08      9      24.61    27.47
2       1027       CHAMBERLAIN, MATT   SO   UTE-MUT      52.35      4      24.56    27.79
3       1053       WRIGHT, JON         SO   UTE-MUT      53.25      3      25.18    28.07
4       1075       BRIDENSTINE, JIM    SR   RICEM        53.68      2      25.77    27.91
5       1048       ROBINSON, ERIC      SR   UTE-MUT      54.78      -      25.48    29.30
6       1081       PADUA, FRANCISCO    FR   RICEM        57.88      1      26.61    31.27
7       1074       BHOWMICK, DEB       JR   RICEM        59.75      -      27.46    32.29
8       1087       HALE, JEFF          FR   RICEM      1:03.38      -      28.22    35.16
-       1041       LEEMAN, PETER       JR   UTE-MUT X    55.31      -      25.93    29.38
-       1028       CHIODO, ANDREW      JR   UTE-MUT X    55.89      -      26.02    29.87
Event 15 Female 100 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1059       CORNELIUSON, LIZ    SO   RICEW        54.09      9    26.28  27.81
2       1060       COVINGTON, CARRIE   SR   RICEW        54.31      4    26.47  27.84
3       1066       MAHER, KIM          FR   RICEW        55.08      3    26.70  28.38
4       1018       MONROE, EMILY       SR   UTE-WUT      55.52      2    27.00  28.52
5       1010       KUTZ, HEIKE         SO   UTE-WUT      57.45      1    27.58  29.87
6       1025       SHEPHERD, CARLY     SR   UTE-WUT      57.63      -    28.03  29.60
7       1024       ROMNEY, ERIN        FR   UTE-WUT    1:00.23      -    28.87  31.36
Event 16 Male 100 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1043       NYSTROM, JOHAN      SO   UTE-MUT      48.80      9    23.26  25.54
2       1038       HOOIVELD, JAMES     SO   UTE-MUT      49.25      4    24.15  25.10
3       1052       WILLIAMS, CHRIS     SO   UTE-MUT      49.67      3    23.73  25.94
4       1086       WONG, ADRIAN        SO   RICEM        50.19      2    24.03  26.16
5       1083       SCHLUNT, JASON      FR   RICEM        50.62      1    24.07  26.55
-       1039       JOHNSON, TROY       FR   UTE-MUT      DQ         -
Event 17 Female 100 Back
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1063       DRAPER, HEATHER     SR   RICEW        59.09      9    29.12  29.97
2       1057       BIRCH, JULIE        SR   RICEW      1:01.54      4    30.21  31.33
3       1010       KUTZ, HEIKE         SO   UTE-WUT    1:02.52      3    30.47  32.05
4       1015       LUNDMARK, ANNIKA    JR   UTE-WUT    1:03.20      2    31.47  31.73
5       1013       LEETH, LAUREN       SR   UTE-WUT    1:03.65      1    31.31  32.34
6       1064       GERMANO, LINDSAY    FR   RICEW      1:04.22      -    31.15  33.07
7       1005       CLARK, KATHLEEN     SR   UTE-WUT    1:05.72      -    32.34  33.38
Event 18 Male 100 Back
PL      Meet ID    Name                        Yr   Team         Finals   Points
--------------------------------------------------------------------------------
1       1085       STIGANT, DAVE               JR   RICEM        53.14      9    26.41  26.73
2       1034       HALL, RICH                  SO   UTE-MUT      53.37      4    26.79  26.58
3       1033       GREENE, MIKE                SO   UTE-MUT      53.62      3    25.84  27.78
4       1076       DRVOSTEP, JIM               FR   RICEM        55.46      2    27.51  27.95
5       1084       SELCHAU-HANSEN, CHRISTIAN   SR   RICEM        55.70      1    27.41  28.29
6       1054       YORK, MIKE                  FR   UTE-MUT    1:01.53      -    29.50  32.03
Event 19 Female 500 Free
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1023       RIPKEN, LISA        SR   UTE-WUT      5:10.77    9
28.97   30.99   31.66   31.79
31.74   31.24   31.70   31.60
31.36   29.72
2       1058       CALDWELL, STACEY    SO   RICEW        5:11.25    4
29.25   31.21   31.85   31.71
31.75   31.54   31.66   31.67
30.85   29.76
3       1070       SANDERS, JADA       FR   RICEW        5:20.22    3
29.88   31.59   32.05   32.39
32.69   32.53   32.83   32.56
32.50   31.20
4       1065       LUSHAO, JENNIFER    FR   RICEW        5:24.83    2
30.10   31.50   32.28   32.55
32.78   32.84   32.98   33.15
33.41   33.24
5       1001       ANDERSON, JAMIE     FR   UTE-WUT      5:36.80    1
30.59   32.54   33.64   33.94
34.19   34.16   33.98   34.87
34.86   34.03
6       1004       CECIL, JODY         FR   UTE-WUT      5:49.91    -
32.57   34.72   35.11   34.70
35.38   35.29   35.37   35.87
35.85   35.05

Event 20 Male 500 Free
PL      Meet ID    Name                   Yr   Team      Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1036       HEIDELBERGER, BRANDON  JR   UTE-MUT   4:48.68    9 
2       1049       SCHULTZ, DAN           JR   UTE-MUT   4:49.96    4 
3       1082       QUAYLE, PATRICK        FR   RICEM     4:50.82    3 
4       1046       RENNA, ROBERT          SO   UTE-MUT   4:53.38    2 
5       1078       HENRY, DAVID           JR   RICEM     4:56.37    1 
6       1037       HEIDELBERGER, CORY     SO   UTE-MUT   5:06.72    -
Event 21 Female 3 M Diving
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1017       MAYO, KRISTY        SO   UTE-WUT      248.55     9 
2       1014       LISH, JILL          SO   UTE-WUT      218.92     4 
3       1022       PREYSZ, HEIDI       FR   UTE-WUT      163.57     3
Event 22 Male 3 M Diving
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1040       JONES, DUSTIN       SO   UTE-MUT      209.17     9 
2       1045       REID, SKIP          SR   UTE-MUT      185.02     4
Event 23 Female 100 Breast
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1012       LAUBER, MOLLY       JR   UTE-WUT      1:05.89    9 
2       1071       SHEPARD, SUSANNA    FR   RICEW        1:09.75    4 
3       1066       MAHER, KIM          FR   RICEW        1:10.01    3 
4       1011       LANEY, LIZ          SO   UTE-WUT      1:10.73    2 
5       1070       SANDERS, JADA       FR   RICEW        1:11.06    1 
6       1019       OTTERSTROM, SYRINA  FR   UTE-WUT      1:12.99    - 
7       1016       MARTIN, JULIE       SO   UTE-WUT      1:14.90    - 
-       1006       COX, AMANDA         FR   UTE-WUT X    1:16.25    - 
-       1056       CLARK, MEGAN        FR   UTE-WUT X    1:16.89    -
Event 24 Male 100 Breast
PL      Meet ID    Name                Yr   Team         Finals   Points
------------------------------------------------------------------------
1       1079       MURCHISON, MICHAEL  FR   RICEM        1:02.88    9 
2       1078       HENRY, DAVID        JR   RICEM        1:05.33    4 
3       1081       PADUA, FRANCISCO    FR   RICEM        1:05.66    3 
4       1073       AHUERO, JASON       SO   RICEM        1:06.00    - 
-       1044       OLSTAD, BJOERN      SO   UTE-MUT X      59.52    - 
-       1029       CONWAY, RYAN        JR   UTE-MUT X    1:02.76    - 
-       1047       ROBERTS, WADE       FR   UTE-MUT X    1:03.05    - 
-       1050       SHINO, DARREN       SO   UTE-MUT X    1:03.88    - 
-       1032       FORSYTH, TROY       FR   UTE-MUT X    1:04.49    -
Event 25 Female 200 R-Free
PL      Meet ID    Name              Team         Finals     Points
-------------------------------------------------------------------
1       3019       RICEW A           RICEW        1:37.85      11 
2       3005       UTE-W B           UTE-WUT      1:46.11      4 
-       3004       UTE-W A           UTE-WUT      DQ           -
Event 26 Male 200 R-Free
PL      Meet ID    Name                     Team          Finals     Points
---------------------------------------------------------------------------
1       3022       Rice University - Men A  RICEM         1:29.61      11 
-       3010       UNIVERSITY OF UTAH MEN A UTE-MUT X     1:26.97       - 
-       3012       UNIVERSITY OF UTAH MEN C UTE-MUT X     1:30.34       - 
-       3011       UNIVERSITY OF UTAH MEN B UTE-MUT       DQ            -
Final Scores
Rice University Women           122.5
University of Utah Women        111.5
University of Utah Men          152
Rice University Men             69
Utah.edu Pac-12 Utah Utah Sports Properties