Go Utes!
Go Utes!

Nov. 14, 1997

Utah Vs. TCU Swimming Results

Final Scores:
University of Utah Men              149
Texas Christian University Men       92

University of Utah Women            126
Texas Christian University Women    117

Meet Results for Timed Finals-Yards

Event 1 Female 400 R-Medley
PL Meet ID  Name    Team    Finals      Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   3001    UTE-W A UTE-WI  4:01.04     11
KUTZ, HEIKE-SO  LAUBER, MOLLY-JR LUNDMARK, A.-JR MONROE, EMILY-SR
2   3013    TCU Women A TCU-WTX 4:05.67 4
DRAKE, DIANE-FR BROWN, JAYME-SR HOPPER, KRISTY-JR VANCE, HEATHER-FR
3   3002    UTE-W B UTE-WI  4:06.69     2
LEETH, LAUREN-SR LANEY, LIZ-SO  BLUNDELL, ERIN-FR JACOBSON, AMY-JR
4   3014    TCU Women B TCU-WTX 4:09.51  -
WALTERS, KARINA-JR STEVENS, AMANDA-JR NELSON, BRIDGET-FR BLOOM, KATIE-SO
5   3003    UTE-W C UTE-WI  4:29.15     -
CLARK, KATHLEEN-SR CLARK, MEGAN-FR BRIDGES, TRINA-FR ROMNEY, ERIN-FR

Event 2 Male 400 R-Medley
PL Meet ID  Name    Team                        Finals      Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   3007    UNIVERSITY OF UTAH MEN A    UTE-MI  3:29.76     11
GREENE, MIKE-SO OLSTAD, BJOERN-SO CHAMBERLAIN, M.-SO NYSTROM, JOHAN-SO
2   3019    TCU-MEN A                   TCU-MTX 3:30.97     4
WILLS, MICHAEL-FR FLINT, JASON-JR SEGURA, RODRIGO-SR SOMMERVILLE, M.-JR
3   3008    UNIVERSITY OF UTAH MEN B    UTE-MI  3:36.43     2
HALL, RICH-SO   CONWAY, RYAN-JR LEEMAN, PETER-JR FLORENCE,LEO-SO
4   3020    TCU-MEN B                   TCU-MTX 3:39.21     -
TUOHY, PATRICK-FR MUNDT, RAFAEL-FR HENDRIX, BRENT-SO FELL, CHARLIE-SO
-   3009    UNIVERSITY OF UTAH MEN C    UTE-MI  DQ          -
YORK, MIKE-FR   SHINO, DARREN-SO CHIODO, ANDREW-JR ZORIMANN,MARK-SO

Event 3 Female 1000 Free
PL Meet ID  Name    Yr  Team            Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1023    RIPKEN, LISA    SR UTE-WI   10:26.95    9 
2   1072    RYTHER, MEGAN   FR TCU-WTX  10:38.27    4 
3   1068    KING, ROBYN SO  TCU-WTX     10:59.92    3 
4   1001    ANDERSON, JAMIEFR UTE-WI    11:13.47    2 
5   1026    TAYLOR, AMYFR UTE-WI        11:24.33    1 
6   1080    WALTERS, KARINA JR TCU-WTX  11:36.47    -

Event 4 Male 1000 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1046    RENNA, ROBERT           SO UTE-MI   9:49.77     9 
2   1049    SCHULTZ, DAN            JR UTE-MI   9:59.14     4 
3   1036    HEIDELBERGER, BRANDON   JR UTE-MI   10:12.30    3 
4   1037    HEIDELBERGER, CORY      SO  UTE-MI  10:38.17    - 
5   1081    ACEVEDO, JULIO          FR TCU-MTX  10:47.52    2
6   1091    O'CONNOR, MICHAEL       FR TCU-MTX  10:55.54    1

Event 5 Female 200 Free
PL Meet ID  Name    Yr Team Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1007    GRAHAM, ALISA           SR UTE-WI   1:57.40     9 
2   1077    TOPOLSKI, MAGGIE        JR TCU-WTX  1:58.09     4 
3   1079    WAGNER, ALEX            SR TCU-WTX  1:58.52     3 
4   1065    FENNELL, STACY          SR TCU-WTX  1:59.13     2 
5   1002    BLUNDELL,   ERIN        FR UTE-WI   2:00.38     1 
6   1016    MARTIN, JULIE           SO UTE-WI   2:03.16     - 
7   1010    KUTZ, HEIKE             SO UTE-WI   2:04.77     -

Event 6 Male 200 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1042    LOHRKE, BRIAN           JR UTE-MI   1:43.33     9 
2   1043    NYSTROM, JOHAN          SO UTE-MI   1:43.42     4 
3   1089    MAMMARELLA, RYAN        FR TCU-MTX  1:46.11     3 
4   1041    LEEMAN, PETER           JR UTE-MI   1:47.28     2 
5   1094    ROGERS, CHUCK           SR TCU-MTX  1:47.51     1 
6   1090    MUNDT, RAFAEL           FR TCU-MTX  1:47.64     - 
7   1047    ROBERTS, WADE           FR UTE-MI   1:48.21     -

Event 7 Female 50 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1012    LAUBER, MOLLY           JR UTE-WI   24.97       9 
2   1063    DAVIS, ERIN             FR TCU-WTX  25.48       4 
3   1009    JACOBSON, AMY           JR UTE-WI   25.59       3 
4   1018    MONROE, EMILY           SR  UTE-WI  25.66       2 
5   1059    BLOOM, KATIE            SO TCU-WTX  25.68       1
 6  1020    PACKER, STEPHANIE       JR UTE-WI   25.86       - 
7   1057    ASLIN, LIZ              FR TCU-WTX  26.10       - 
8   1058    BENGTSON, ANGIE         FR TCU-WTX  26.25       -
-   1024    ROMNEY, ERIN            FR UTE-WI   X27.50      -
-   1003    BRIDGES, TRINA          FR UTE-WI   X27.60      -   
-   1006    COX, AMANDA             FR UTE-WI   X28.93      -

Event 8 Male 50 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1038    HOOIVELD, JAMES         SO UTE-MI   21.79       9 
2   1097    SOMMERVILLE, MISCHA     JR TCU-MTX  21.95       4 
3   1100    VELASQUEZ, ADRIAN       SO TCU-MTX  22.03       3 
4   1039    JOHNSON, TROY           FR UTE-MI   22.19       2 
5   1052    WILLIAMS, CHRIS         SO UTE-MI   22.33       1
6   1093    PRUITT, COLE            FR TCU-MTX  22.46       -   
7   1048    ROBINSON, ERIC          SR UTE-MI   22.58       -
8   1085    HENDRIX, BRENT          SO TCU-MTX  22.82       - 
-   1031    FLORENCE, LEO           SO UTE-MI   X 22.12     - 
-   1055    ZORIMANN, MARK          SO UTE-MI   X 22.43     - 
-   1054    YORK, MIKE              FR UTE-MI   X 22.56 -

Event 9 Female 200 IM
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1074    SHEPARD, SARAH          FR TCU-WTX  2:12.11     9 
2   1076    STEVENS, AMANDA         JR TCU-WTX  2:14.01     4 
3   1013    LEETH, LAUREN           SR UTE-WI   2:14.08     3 
4   1069    NELSON, BRIDGET         FR TCU-WTX  2:14.39     2 
5   1064    DRAKE, DIANE            FR TCU-WTX  2:18.80     - 
6   1005    CLARK,  KATHLEEN        SR UTE-WI   2:18.83     1 
7   1011    LANEY, LIZ              SO UTE-WI   2:23.82     - 
8   1019    OTTERSTROM, SYRINA      FR UTE-WI   2:30.63     -

Event 10 Male 200 IM
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1092    OWENS, CEDRIC           SO TCU-MTX  1:57.73     9 
2   1027    CHAMBERLAIN, MATT       SO UTE-MI   1:57.98     4 
3   1098    TUOHY, PATRICK          FR TCU-MTX  2:00.08     3 
4   1033    GREENE, MIKE            SO UTE-MI   2:00.49     2 
5   1101    WILLS,  MICHAEL         FR TCU-MTX  2:01.00     1 
6   1044    OLSTAD, BJOERN          SO UTE-MI   2:01.05     - 
7   1050    SHINO, DARREN           SO UTE-MI   2:03.51     - 
-   1030    DEHART, PIETER          SO UTE-MI   X2:02.65    -
-   1035    HAUGEN, JUSTIN          SOUTE-MI    X2:08.03    -
-   1032    FORSYTH, TROY           FR UTE-MI   X2:11.92    -

Event 11 Female 1 M Diving
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1062    CRAWFORD, SARAH         SR TCU-WTX  260.10      9 
2   1014    LISH, JILL              SO UTE-WI   249.60      4    
3   1061    CLARK, ANGELA           JR TCU-WTX  241.05      3 
4   1017    MAYO, KRISTY            SOUTE-WI    233.32      2 
5   1022    PREYSZ, HEIDI           FR UTE-WI   216.45      1
 
 
Event 12 Male 1 M Diving
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1040    JONES, DUSTIN           SO UTE-MI   277.65      9 
2   1095    SAAL, KEVIN             JR TCU-MTX  275.10      4 
3   1088    KNIPPA, ADAM            SR TCU-MTX  258.15      3 
4   1045    REID, SKIP              SRUTE-MI    244.87      2

Event 13 Female 200 Fly
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1069    NELSON, BRIDGET         FR TCU-WTX  2:10.98     9 
2   1065    FENNELL, STACY          SR TCU-WTX  2:11.78     4 
3   1015    LUNDMARK, ANNIKA        JR UTE-WI   2:13.07     3
4   1002    BLUNDELL, ERIN          FR UTE-WI   2:13.26     2 
5   1078    VANCE, HEATHER          FR TCU-WTX  2:14.30     1
6   1003    BRIDGES,TRINA           FR UTE-WI   2:36.58     -

Event 14 Male 200 Fly
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1053    WRIGHT, JON             SO UTE-MI   1:54.12     9 
2   1027    CHAMBERLAIN, MATT       SO UTE-MI   1:58.56     4 
3   1042    LOHRKE, BRIAN           JR UTE-MI   1:58.96     3 
4   1087    KIRKPATRICK, BRIAN      SOTCU-MTX   2:00.61     2 
5   1096    SEGURA, RODRIGO         SR TCU-MTX  2:01.02     1 
6   1037    HEIDELBERGER, CORY      SO UTE-MI   2:05.49     - 
7   1091    O'CONNOR, MICHAEL       FR TCU-MTX  2:09.26     -

Event 15 Female 100 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1007    GRAHAM, ALISA           SR UTE-WI   54.91       9 
2   1077    TOPOLSKI, MAGGIE        JR TCU-WTX  55.01       4 
3   1063    DAVIS, ERIN             FR TCU-WTX  55.05       3 
4   1020    PACKER, STEPHANIE       JR UTE-WI   55.93       2
5   1079    WAGNER, ALEX            SR TCU-WTX  55.97       1 
6   1026    TAYLOR, AMY             FR UTE-WI   56.76       - 
7   1057    ASLIN, LIZ              FR TCU-WTX  57.03       - 
8   1025    SHEPHERD, CARLY         SR UTE-WI   57.06       - 
-   1058    BENGTSON, ANGIE         FR TCU-WTX  X57.49      -
-   1024    ROMNEY, ERIN            FR UTE-WI   X1:01.07    -

Event 16 Male 100 Free
PL Meet ID  Name    Yr              Team        Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1038    HOOIVELD, JAMES         SO UTE-MI   47.65       9 
2   1039    JOHNSON, TROY           FR UTE-MI   48.53       4 
3   1100    VELASQUEZ, ADRIAN       SO TCU-MTX  48.77       3 
4   1048    ROBINSON, ERIC          SR  UTE-MI  49.14       2 
5   1052    WILLIAMS, CHRIS         SO UTE-MI   49.50       - 
6   1094    ROGERS, CHUCK           SR TCU-MTX  49.59       1
7   1093    PRUITT, COLE            FR TCU-MTX  50.04       - 
-   1030    DEHART, PIETER          SO UTE-MI   X 50.48     - 
-   1054    YORK, MIKE              FR UTE-MI   X 51.95     -

Event 17 Female 200 Back
PL Meet ID  Name                    Yr  Team    Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1064    DRAKE, DIANE            FR TCU-WTX  2:10.68     9 
2   1013    LEETH, LAUREN           SR UTE-WI   2:12.32     4 
3   1010    KUTZ, HEIKE             SO UTE-WI   2:15.88     3 
4   1005    CLARK, KATHLEEN         SR  UTE-WI  2:17.84     2 
5   1066    HOPPER, KRISTY          JR TCU-WTX  2:18.48     1 
6   1080    WALTERS,KARINA          JR TCU-WTX  2:21.57     -

Event 18 Male 200 Back
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1034    HALL, RICH              SO UTE-MI   1:54.54     9 
2   1033    GREENE, MIKE            SO UTE-MI   1:56.52     4 
3   1098    TUOHY, PATRICK          FR TCU-MTX  1:59.63     3 
4   1082    FELL, CHARLIE           SO TCU-MTX  2:00.94     2 
5   1101    WILLS,  MICHAEL         FR TCU-MTX  2:03.72     1

Event 19 Female 500 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1023    RIPKEN, LISA            SR UTE-WI   5:06.98     9 
2   1072    RYTHER, MEGAN           FR TCU-WTX  5:08.78     4 
3   1068    KING, ROBYN             SO TCU-WTX  5:12.62     3 
4   1074    SHEPARD, SARAH          FR TCU-WTX  5:18.05     2 
5   1001    ANDERSON,   JAMIE       FR UTE-WI   5:26.76     1 
6   1004    CECIL, JODY             FR UTE-WI   5:42.07     -

Event 20 Male 500 Free
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1089    MAMMARELLA, RYAN        FR TCU-MTX  4:45.60     9 
2   1049    SCHULTZ, DAN            JR UTE-MI   4:48.75     4 
3   1046    RENNA, ROBERT           SO UTE-MI   4:54.45     3 
4   1036    HEIDELBERGER, BRANDON   JR UTE-MI   4:55.29     2 
5   1087    KIRKPATRICK, BRIAN      SO TCU-MTX  4:57.97     1 
6   1028    CHIODO, ANDREW          JR UTE-MI   5:04.52     - 
7   1081    ACEVEDO, JULIO          FR TCU-MTX  5:08.66     -

Event 21 Female 3 M Diving
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1062    CRAWFORD, SARAH         SR TCU-WTX  249.97      9 
2   1017    MAYO, KRISTY            SO UTE-WI   248.70      4 
3   1061    CLARK, ANGELA           JR TCU-WTX  245.92      3 
4   1014    LISH, JILL              SO  UTE-WI  234.90      2 
5   1022    PREYSZ, HEIDI           FR UTE-WI   189.00      1

Event 22 Male 3 M Diving
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1088    KNIPPA, ADAM            SR TCU-MTX  306.45      9 
2   1095    SAAL, KEVIN             JR TCU-MTX  288.60      4 
3   1040    JONES, DUSTIN           SO UTE-MI   266.55      3 
4   1045    REID, SKIP              SR  UTE-MI  247.80      2

Event 23 Female 200 Breast
PL Meet ID  Name    Yr Team Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1012    LAUBER, MOLLY           JR UTE-WI   2:24.28     9 
2   1076    STEVENS, AMANDA         JR TCU-WTX  2:27.96     4 
3   1074    SHEPARD, SARAH          FR TCU-WTX  2:29.61     3 
4   1011    LANEY, LIZ              SO UTE-WI   2:31.11     2 
5   1060    BROWN, JAYME            SR TCU-WTX  2:32.13     1 
6   1019    OTTERSTROM, SYRINA      FR UTE-WI   2:35.81     - 
7   1016    MARTIN, JULIE           SO UTE-WI   2:38.03     - 
-   1056    CLARK, MEGAN            FR UTE-WI   X2:42.51    - 
-   1006    COX, AMANDA             FR  UTE-WI  X2:45.62    -


Event 24 Male 200 Breast
PL Meet ID  Name                    Yr Team     Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   1083    FLINT, JASON            JR TCU-MTX  2:07.17     9 
2   1044    OLSTAD, BJOERN          SO UTE-MI   2:10.15     4 
3   1092    OWENS, CEDRIC           SO TCU-MTX  2:14.68     3 
4   1050    SHINO, DARREN           SO UTE-MI   2:18.94     2 
5   1035    HAUGEN, JUSTIN          SO UTE-MI   2:19.34     1 
6   1029    CONWAY, RYAN            JR UTE-MI   2:20.04     - 
-   1047    ROBERTS, WADE           FR UTE-MI   X2:15.10    - 
-   1032    FORSYTH, TROY           FR UTE-MI   X2:27.67    -

Event 25 Female 400 R-Free
PL Meet ID  Name    Team                Finals      Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   3004        UTE-W A UTE-WI          3:37.81         11
GRAHAM, ALISA-SR LUNDMARK, A.-JR JACOBSON, AMY-JR MONROE, EMILY-SR
2   3016        TCU Women A TCU-WTX     3:37.98         4
DAVIS, ERIN-FR  WAGNER, ALEX-SR VANCE, HEATHER-FR TOPOLSKI,M.-JR
3   3005        UTE-W B UTE-WI          3:43.79         2
SHEPHERD, CARLY-SR ANDERSON, JAMIE-FR PACKER, S.-JR TAYLOR,AMY-FR
4   3017        TCU Women B TCU-WTX     3:44.64         -
FENNELL, STACY-SR BENGTSON, ANGIE-FR ASLIN, LIZ-FR  BLOOM,KATIE-SO

Event 26 Male 400 R-Free
PL Meet ID  Name    Team    Finals  Points
---------------------------------------------------------------------- --------
1   3010    UNIVERSITY OF UTAH MEN A    UTE-MI  3:08.26     11
HOOIVELD, JAMES-SO WRIGHT, JON-SO   LEEMAN, PETER-JR NYSTROM,JOHAN-SO
2   3022    TCU-MEN A                   TCU-MTX 3:12.26     4
MUNDT, RAFAEL-FR SOMMERVILLE, M.-JR VELASQUEZ, A.-SO FELL, CHARLIE-SO
3   3023    TCU-MEN B                   TCU-MTX 3:15.96     2
PRUITT, COLE-FR MAMMARELLA, R.-FR HENDRIX, BRENT-SO ROGERS, CHUCK-SR
4   3012    UNIVERSITY OF UTAH MEN C    UTE-MI  3:18.40     -
ZORIMANN, MARK-SO HEIDELBERGER -JR HEIDELBERGER -SO HALL, RICH-SO
-   3011    UNIVERSITY OF UTAH MEN B    UTE-MI  DQ          -
CHIODO, ANDREW-JR JOHNSON, TROY-FR WILLIAMS, CHRIS-SO FLORENCE, LEO-SO
Utah.edu Pac-12 Utah Utah Sports Properties